Чи варто розповідати про свій онкологічний діагноз?
Чи варто розповідати про свій онкологічний діагноз?

Кожен день я зустрічаюсь з пацієнтами, які тільки розпочинають своє лікування. Ми знайомимося, говоримо на різні важливі для них теми. І, звісно, щодо того, чи варто розповідати про свій онкологічний діагноз, якщо варто – кому, якщо є кому – що говорити, а що ні.

На перший погляд, питання не складне. Чому ж не говорити?  Гурту і рак не страшний.

Але не все так просто.

І не треба поспішати з відповіддю...

Звичайно, ми завжди радимо, щоб людина, яка зіштовхнулась з онкологічним діагнозом, не залишалась з ним сам на сам. Дуже добре, коли про це знають рідні й близькі, добре знайомі люди, які нададуть підтримку, пораду, фінансову допомогу та просто будуть поряд. Разом з тим, треба бути готовими і до того, що знайдеться чимало людей, які даватимуть різні непрохані вказівки, під час зовсім безглузді. Будуть ті, хто говоритиме банальні і заїжджені фрази, на кшталт, «тримайся», «все буде добре», або ж мовчки ліпитиме під твоїми постами у фейсбуці смайлики, що плачуть, ніби ти вже помер.

Проте це не страшно. Адже часом саме таким дурнуватим чином люди виражають своє емпатичне ставлення до новини стосовно того, що хтось захворів на рак. Виражають свої почуття, як вміють, бо інакше не можуть.

Страшно тоді, коли друзі, колеги, або знайомі починають питати: «Ти зрозуміла, за що тобі ця хвороба послана?», «Ти збагнула, за які гріхи тобі такі випробування?». Страшно, коли йдеш по вулиці і бачиш, що добра знайома, запримітивши тебе, перебігає на інший бік вулиці - просто, щоб уникнути спілкування з тобою.  Чи то пак, найліпша подруга перестає дзвонити. Та не тому, що не знає, про що з тобою говорити, а тому, що їй страшно і після розмови з тобою вона погано себе почуває.

Ось від цього дуже страшно!

Страшніше, навіть, ніж перед першою хіміотерапією.

Бо тебе викреслили. А ти жива. Хоча і дуже-дуже поранена. Фізично та психологічно.

На жаль, буває й таке, що керівництво взнає про твою онкологію, та починає натякати, що ти – небажаний працівник, і було б добре, якби ти скоренько звільнилась… за власним бажанням.

Трапляється, що людина, побачивши тебе, кидається тобі на шию, причитає та ридає ридма. Ти обіймаєш її, гладиш, заспокоюєш, говориш те, що сама хотіла б почути, наголошуєш, що ти жива, що не варто плакати, що лікування під контролем і ти все побореш - і людина йде радісна та спокійна за тебе. А ти стоїш…, відчуваєш, що сил після цього вуличного сеансу психотерапії не залишилось, і якщо ти зустрінеш іще одного друзяку-плакальника, то тобі допоможе тільки швидка.

А ще, знаю випадки, коли твоя мама сама була колись онкохворою, а тепер страждає від сердечних хвороб. Ти розумієш, що новина про твій рак просто вб’є її. Ти не кажеш, вигадуєш різні пояснення своїх відсутностей та поганого вигляду, як то: довгі відрядження, чи то застарілі хронічні хвороби, які негайно потребують лікування. А потім одягаєш перуку, яка дуже схожа на твоє волосся, сподіваючись, що мамин зір не відрізнить штучне волосся від твого.

А твоя дитина? Ми з тобою під час наших розмов вивіряємо кожне слово: як, що і коли казати дитині, щоб вона не злякалась.

Отже! Після цих всіх прикладів...

Чи варто розповідати про свій онкологічний діагноз громаді?

Кому, коли, скільки розповідати про свій діагноз – кожен вирішує сам.  Чи це буде вузьке коло на обмежену кількість осіб, чи багатомільйонне, чи відразу після отримання діагнозу, чи через деякий час, чи це буде інформація в повному обсязі з усіма нюансами, або тільки одне слово «рак» – це тільки твоя справа. Тільки ти розумієш той стан і час, коли будеш готова. Адже хтось готовий одразу розповісти, комусь потрібен час, а дехто буде тримати хворобу в таємниці. І це його власна справа.

Але знаєш, що?

Я хочу, щоб ти запам’ятала наступне! Будь ласка! Незалежно від кількості тих, хто неадекватно або неочікувано для тебе зреагує на звістку про твій діагноз, завжди знайдуться ті, хто підставить плече, подасть руку, огорне підтримкою та турботою, скаже добре слово і пройде з тобою весь шлях.

Головне – шукай цих людей. Ти їх обов’язково знайдеш! Це будуть і добре знайомі тобі люди, і ті, яких ти ще не знаєш, але які згодом стануть твоїми найкращими друзями і самими близькими. От побачиш!

 

Автор: Iя Слабінська, практичний психолог, член ІPOS і УАКПТ, психолог клініки ізраїльської онкології "LISOD"

 
comments powered by HyperComments
Читайте також

Тактика лечения онко-специфической бессонницы 2019-11-15 15:35

Мелёхин Алексей Игоревич, Кандидат психологических наук, клинический психолог высшей квалификационной категории, сомнолог-консультант, психоонколог

У пациентов с онкологией или в период ремиссии бессонница, или онко-специфическая инсомния (Cancer-related insomnia), недооценивается. При этом данное состояние оказывает неблагоприятное и диффузное воздействие как на физическое, так и на психологическое здоровье. Відкрити повністю

Мифы об ЭКО (продолжение) 2019-05-29 15:58

Евгения Балашова, руководитель службы ВРТ (ЭКО) «Медси», врач высшей квалификационной категории, к.мед.н.

Каковы риски проведения ЭКО, какие противопоказания к проведению процедуры, есть ли связь с онкозаболеваниями — на эти и другие вопросы читателям издания «Амазонки» дает ответы Евгения Балашова, врач высшей квалификационной категории, кандидат медицинских наук. Відкрити повністю

Мифы об ЭКО 2019-05-14 21:42

Евгения Балашова, руководитель службы ВРТ (ЭКО) «Медси», врач высшей квалификационной категории, к.мед.н.

Кому необходимо ЭКО, когда обращаться за процедурой, каким будет здоровье ребенка, рожденного благодаря ЭКО, есть ли риск онкологических заболеваний репродуктивной сферы после ЭКО, каковы последствия «гормональных бурь» — распространенные мифы и ответы на самые частые вопросы читайте в цикле статей об ЭКО. Відкрити повністю

Кардиотоксичность, или как химиотерапия влияет на сердце 2019-04-14 18:47

Редакція журналу "Амазонки"

Поговорим о токсическом воздействии химиотерапии на сердце. Эта проблема приобретает все большую актуальность: появляется много препаратов и схем для лечения онкологической патологии. Відкрити повністю

Комплексное лечение рака молочной железы с сохранением качества жизни 2019-01-29 13:21

Редакція журналу "Амазонки"

О раке молочной железы и о том, почему его лечение в TomoClinic дает больший эффект Відкрити повністю

Онкозаболевания и витамины группы В 2018-12-24 17:57

Национальный Институт Рака

​На самом деле, таких препаратов, которые нельзя назначать при лечении рака, достаточно немного. Відкрити повністю