За даними національного канцер реєстра рак молочної залози займає в Україні перше місце серед онкологічних захворювань у жінок.
Досвід розвинених країн світу показує, що сьогодні рак молочної залози можна ефективно виявляти на ранній стадії, а це значить, що з цією недугою можна успішно боротися.
Щоб подбати про своє здоров'я, жінки повинні знати наступні кроки:
Крок перший - дізнайся про свій ризик.
Фактори, які можуть підвищувати ризик розвитку раку молочної залози:
- Вік (ризик захворіти на рак молочної залози значно підвищується після 40 років).
- Спадковість (випадки захворювання на РМЗ та рак яєчників в родині, успадковані мутації генів).
- Доброякісні утворення молочної залози (мастопатія).
- Наявність попередніх онкологічних захворювань (інвазивний рак грудей, carcinoma in situ, хвороба Ходжкіна (лімфома), рак яєчника або інші види раків).
- Високий рівень естрогену в крові (початок місячних до 12 років, менопауза після 55 років, тривале вживання контрацептивів або замісної гормонотерапії в період менопаузи).
- Радіаційне опромінення в молодому віці.
- Підвищена щільність тканини молочної залози, яка проявляється на мамографії.
- Народження першої дитини після 35 років або відсутність дітей.
- Системне вживання алкоголю.
- Надмірна вага в період менопаузи.
- Висока щільність кісток.
- Неактивний спосіб життя.
- Робота в нічну зміну при штучному освітленні.
Ці фактори можуть підвищувати ймовірність розвитку захворювання, але не викликають рак молочної залози. Проконсультуйтеся з лікарем щодо Вашого особистого ризику захворіти на рак грудей.
Крок другий - регулярно здійснюйте скринінгові обстеження
Кожна жінка повинна 1 раз в 6 місяців проходити огляд у лікаря фахівця (маммолога). Лікар повинен пропальпувати Вашу молочну залозу та регіональні лімфатичні вузли. Клінічний огляд дуже важливий тому, що в деяких випадках пухлина не виявляється на мамографічних знімках, але добре визначається руками. Надалі лікар визначає індивідуальний план обстеження пацієнта.
Мамографія - рентгенологічне дослідження молочної залози, яке дозволяє виявити початкові зміни в молочній залозі, які характерні для раку. Тому, завдяки високій точності та відносно невисокій вартості діагонстики, мамографія є «золотим стандартом» в обстеженні жінок після 40 років. Негативними факторами мамографії є опромінення молочної залози. Діагностична цінність мамографії значно знижується для грудей з великим вмістом залозистої і фіброзної тканини (так звані «щільні» молочні залози), тому мамографія, як скринінговий метод обстеження не призначається в молодому віці і в період лактації.
УЗД молочної залози - абсолютно нешкідливий метод дослідження. Має високу діагностичну цінність у «щільної» молочній залозі. Тому призначається як скринінговий метод обстеження у молодому віці. Недоліками є неможливість виявлення та оцінки мікрокальцинатів в молочній залозі, які можуть свідчити про початок розвитку онкологічного процесу.
Крок третій - дізнайтеся, що є вашою нормою.
Вивчіть, які зазвичай ваші молочні залози на вигляд та дотик. Ознаки раку молочної залози неоднакові для всіх жінок. Деякі жінки не мають змін в молочній залозі, які вони могли б побачити. Зверніться до лікаря, якщо ви помітили хоча б одну з таких змін в молочній залозі:
- Припухлість, твердий вузол, ущільнення.
- Набряк, локальне підвищення температури, почервоніння або потемніння шкіри.
- Зміна розміру або форми молочних залоз.
- Поглиблення або зморшкуватість шкіри.
- Свербіж, виразки або висипання на сосках.
- Западання соска або іншої частини грудей.
- Раптові незвичні виділення із сосків.
- Поява постійного болю в одній і тій же області, яка не проходить.
Крок четвертий - ведіть здоровий спосіб життя.
Підтримуйте здорову вагу тіла. Виконуйте фізичні вправи. Обмежуйте себе у вживанні алкогольних напоїв. Обмежте прийом гормонів в період постменопаузи (замісна гормонотерапія).
Якщо, можливо, віддайте перевагу грудному вигодовуванню. Доведено, що піші прогулянки щодня протягом години дійсно знижують ризик захворіти на рак в 2.5 рази.
Шевня Богдан Петрович
Лікар-онколог першої кваліфікаційної категорії
Головний лікар медичного центру "Альтамедика"