Основна задача хіміотерапевта - знищення онкологічного вогнища.
До препаратів, які впливають на пухлинний процес, відносять: власне хіміопрепарати, гормони, імунологічні препарати а також таргетні засоби.
Що ж таке «таргетні» препарати, як саме і коли їх застосовують.
Target – у перекладі з англ. означає «мішень». Ці речовини мають цілеспрямовану дію. Попадаючи в організм людини, вони відшукують свої рецептори, які знаходяться на поверхні пухлинної клітини, а найшовши їх – блокують. Таким чином досягається кращий результат і виникає менше негативних побічних явищ.
Яскравим прикладом цієї групи є препарат «Трастузумаб». Його застосовують для лікування раку молочної залози. Перед призначенням пацієнткам проводять особливий аналіз, який називають «імуногістохімією», для визначення гормонального статусу та наявності рецепторів HER/2new ( які, власне, і планують блокувати). У випадку позитивної відповіді розписується схема лікування, яка включає хіміотерапію і застосування трастузумабу.
ПХТ рекомендують від 4-х до 6-ти циклів, таргетні препарати застосовують тривало: від 1-го року.
Переваги хіміотерапії:
- Може застосовуватись самостійно;
- Має широке застосування;
- Відносно не дорого вартісне.
Недоліки хіміотерапії:
- Має багато побічних ефектів;
- Має ліміт дози.
Переваги таргетних засобів:
- Діє цілеспрямовано;
- Має мало побічних ефектів;
- Може застосовуватись тривало.
Недоліки таргетних засобів:
- Дороговартісні;
- Можуть застосовуватись лише у комбінації з ПХТ;
- Обмежені покази до застосування.
Підсумовуючи вище сказане, можна зробити висновок, що пухлинний процес варто лікувати комплексно, так як така комбінація дозволяє досягти кращого результату з меншими побічними ефектами.
Вчені усього світу постійно працюють над створенням нових ліків, які діють все ефективніше, завдаючи при цьому мінімальної шкоди організму в цілому.
Здоров'я усім!
Одарченко Ніна Якимівна,
лікар-онколог, хіміотерапевт ВОКОД