Компресійний рукав - засіб профілактики лімфостазу
Компресійний рукав - засіб профілактики лімфостазу

Під час операції на молочній залозі часто видаляють лімфатичні вузли в пахвовій зоні. Наслідком цього, а також наслідком супутньої терапії може стати порушення відтоку лімфи і набряк руки (лімфедема).

Лімфостаз - дуже поширена проблема жінок, які перенесли мастектомію. З часом він перетворюється на ущільнення, яке стає помітним неозброєним оком: одна рука стає більша за іншу, роздувається та набрякає. Потрібно робити все можливе, щоб запобігти появі лімфостазу. Він може з'явитися як відразу ж після операції, так і через місяць, через рік і навіть через багато років після успішного подолання раку молочної залози. Ефективним засобом профілактики набряку є компресійний рукав.

Як діє компресійний рукав?

Якщо ви вперше надягнете компресійний рукав, то відчуєте помітне здавлювання (компресію). Рукав виконаний зі спеціальної тканини і надає контрольований тиск на м'які тканини руки. Залежно від сили тиску, рукави класифікуються на I, II і III класи компресії. Внутрішня поверхня якісного компресійного рукава - рельєфна. За рахунок фактурності тканини і ефекту компресії рукав надає масажну і дренажну дії на підшкірну тканину і на дрібні лімфатичні судини, активізуючи циркуляцію лімфи, запобігаючи її застою в тканинах руки.

Які види рукавів існують?

Рукави бувають I, II і III класу компресії. Чим вищий клас компресії, тим вища сила розподіленого тиску. Рукави I класу компресії - профілактичні. Такий рукав необхідний кожній жінці, яка перенесла мастектомію, навіть якщо ознак лімфостазу немає.

Рукави II і III класів компресії призначає і підбирає за показами тільки лікар. Але і профілактичний рукав не скасовує спостереження у лікаря. Профілактичні рукави не можуть гарантувати одужання при проявленому лімфостазі, але полегшити відчуття і підвищити якість життя такий рукав може навіть при вже розвиненому лімфостазі.

Поширені кілька моделей компресійних рукавів:
  • Рукав до кисті руки (закінчується на зап'ясті);

  • Рукав, що заходить на кисть руки (надягається на великий палець і надає компресію на частину долоні);

  • Рукави-болеро (при необхідності профілактики лімфостазу на обох руках).

Також існують окремі компресійні рукавички.

Як правило, випускаються рукави тілесного і чорного кольору - це найбільш універсальні і практичні кольори.

Якісний рукав не сповзає - для цього його верхній край має силіконову вставку. Вибирайте рукав із “дихаючої” тканини - такий рукав забезпечує гарне виведення вологи з поверхні шкіри, створюючи сприятливий мікроклімат.

Як підібрати розмір?

При підборі рукава вимірюються: окружність зап'ястя, окружність руки на рівні ліктя, окружність біцепса. Розмірні сітки у різних виробників рукавів різні. Не підбирайте рукав самостійно без консультації кваліфікованого фахівця. Рукав не повинен бути вам занадто тісним.

Як носити компресійний рукав?

Якщо ознаки лімфостазу вже є, рукав слід надягати відразу після пробудження і носити протягом дня. Але не залишати на ніч!

Якщо ознак лімфостазу немає, рукав потрібно надягати при фізичних навантаженнях, в тривалі поїздки (при перельотах - обов'язково), при дискомфортних відчуттях в руці з прооперованої сторони.

Догляд за компресійним рукавом

Рукав слід прати так само, як білизну - вручну, тоді він прослужить вам довго, не втрачаючи еластичності. Застосовуйте при пранні м'який миючий засіб. Не використовуйте кондиціонери для білизни та засоби з ефектом відбілювання. Ні в якому разі не викручуйте рукав - просто злегка промокніть його сухим рушником і розкладіть на сухій чистій поверхні. Не сушіть рукав на електроприладах і відкритому сонці.

Що ще слід робити для профілактики лімфостазу, крім використання компресійного рукава? Виконуйте наступні рекомендації:

  • Дбайливо, але наполегливо розробляйте руку відразу ж після операції, робіть комплекс спеціальних вправ.

  • Уникайте підвищених навантажень на руку з прооперованої сторони: не слід носити важкі сумки, не виконуйте цією рукою довготривалу монотонну роботу на кухні і в саду (розпушування, копка, збивання і т.д.)

  • Категорично уникайте травм і запалень на руці з прооперованої сторони.

  • Не допускайте загальної сильної перевтоми.

Якщо у вас залишилися питання про підбір і властивості компресійних рукавів, ми завжди готові на них відповісти. Пам'ятайте, що профілактика - у всіх сенсах дешевше лікування. Бережіть себе і будьте здорові!

 

Любов Ярошевська

Консультант Кабінету Anita care

 
comments powered by HyperComments
Читайте також

Клинические исследования. О возможности участия 2018-09-04 18:28

Сергей Гришин, руководитель клинических проектов, эксперт, создатель и модератор группы в Facebook «Клинические исследования в Онкологии»

Сегодня поговорим со специалистом о том, кто может принять участие в клинических исследованиях, как оформить это участие. А еще узнаем, что важно знать о процессе испытаний, какие важные моменты необходимо учесть. Відкрити повністю

Клинические исследования. Типы, суть исследований, роль плацебо 2018-08-27 22:57

Сергей Гришин, руководитель клинических проектов, эксперт, создатель и модератор группы в Facebook «Клинические исследования в Онкологии»

Выбор типа исследования является важным аспектом дизайна медицинских исследований. Это определяет факторы, значимые для научного качества и клинической ценности КИ. О том, что такое рандомизированное исследование, в чем различие слепого и открытого исследований, и суть плацебо в клинических испытаниях — об этом читайте в продолжении нашего цикла "Клинические исследования". Відкрити повністю

Химиотерапия. О каких гематологических осложнения следует знать? 2018-08-19 22:35

Национальный Институт Рака

Вам назначили лечение противоопухолевыми препаратами? Чего ожидать от химиотерапии? О каких гематологических осложнениях следует знать? Відкрити повністю

Клинические исследования. Основные вопросы 2018-08-13 19:16

Сергей Гришин, руководитель клинических проектов, эксперт, создатель и модератор группы в Facebook «Клинические исследования в Онкологии»

Продолжаем цикл "Клинические исследования". И сегодня мы попросили эксперта ответить на наиболее частые и основные вопросы, которые возникают, когда речь заходит о возможности участия в клинических испытаниях. Відкрити повністю

Химиотерапия. Побочные эффекты 2018-08-10 17:10

Национальный Институт Рака

Химиотерапия — это лечение злокачественных новообразований с применением синтетических средств, веществ растительного происхождения, гормонов, других противоопухолевых лекарств. Відкрити повністю