Лариса Ященко. Я дійсно вилікувалась і допомагаю іншим.
Лариса Ященко. Я дійсно вилікувалась і допомагаю іншим.

З жінкою, яка не тільки змогла успішно подолати рак грудей, ускладнення після операції, заснувати одну з найпотужніших в Україні пацієнтських організацій, яка об’єднує на сьогодні близько 145 тисяч жінок, нагороджену Орденом княгині Ольги - Ларисою Ященко, ми знайомі давно.

В попередніх випусках журналу “Амазонки” ми не раз розказували про діяльність Української громадської організації жінок-інвалідів “Донна Україна”, яку очолює Лариса Олександрівна, а сьогодні наша розмова з нею  - про її шлях боротьби зі смертельною хворобою.

- Ларисо Олександрівно, розказуючи про вашу історію подолання раку грудей - ця історія більше оптимістична чи песимістична?

- Ви знаєте, на цьому шляху всяке бувало - були моменти відчаю і були й такі, коли я збирала волю в кулак, щоб вижити, встати на ноги і допомагати іншим жінкам, які мають подібне захворювання.

- А що вам дає і давало сили?

- Напевне в мене така натура. А ще - нелегке життя, адже з дитинства мені велось нелегко. Голодне післявоєнне дитинство, статус батька, який пропав без вісти і все, що випливало з нього для сім’ї у Радянському союзі… Ми малими ютилися разом з кількома сім’ями в тісній кімнатці, бігали попід вагони на залізниці, випрошуючи, щоб нам скинули шматки вугілля з вагона, які потім продавали і купували поїсти - виживали, як могли. Мені й самій ще зовсім юною дівчиною довелося попрацювати на вугільній шахті, на видобутку, можете уявити, яка це робота, наскільки вона важка для жінки. Отак “загартовувалася”.

- А як ви дізнались про хворобу?

- Одного разу, працюючи на дачі, відчула різкий, пронизуючий біль в грудях. Прощупувалося ущільнення. Результати обстеження показали рак грудей. Я це пов’язую з давнішим захворюванням - в той час, коли я годувала сина груддю, я її простудила, але не надала цьому великого значення, і от через роки це дало про себе знати. Це був 1994 рік.

Я зважилась на операцію. Все мабуть було б добре, якби медсестра, невдало встановлюючи дренаж, не пошкодила мені артерію зубчатого м’язу, розпочалась кровотеча, мені зробили повторну операцію.

Знаєте, тоді лікарі просто покинули мене помирати, навіть додому виписали  - через два дні після операції. Але я не здалась. Так, в мене спочатку відняло один бік тіла, я не могла ходити, але я через біль робила вправи для реабілітації і поступово, десь через півроку, встала на ноги!  

- А що на це сказали лікарі?

- Знаєте, вставши на ноги, я таки потрапила до лікаря, який мене оперував. Я запитала його, що вони зі мною зробили. А він… він погрожував викликати “психушку”. Було й потім чимало моїх сутичкок з лікарями, адже я ніколи не мовчу, задаю питання і вимагаю чесних відповідей.

- Ваш власний досвід надихнув вас допомагати жінкам з РМЗ?

- Саме так. Ще в 1997 я зібрала навколо себе групку жінок, які пережили операцію внаслідок лікування раку грудей, перші кілька років ми збиралися в мене вдома. Через два роки організацію вдалося офіційно зареєструвати. А на сьогодні - це 28 осередків по всій Україні, в Києві маємо свій офіс. Нам вдалося добитися того, щоб жінки, які перенесли мастектомію, отримували інвалідність, того, щоб вони могли отримувати безкоштовні екзопротези грудей, спеціальні компресійні рукави, що носять при лімфостазі. Ми проводимо безкоштовні обстеження, надаємо психологічну допомогу як жінкам, так і членам їх родини, адже вони нерідко потребують її не в меншій мірі ніж ті, хто має хворобу.

- Ларисо Олександрівно, на завершення розмови, Ваші побажання жінкам, що зіткнулися з захворюваннями грудей.

- По перше, хочу сказати, що треба бути сильною, але завжди залишатися жінкою.

А ще, коли вам ставлять діагноз, пропонують операцію, варто звернутися до ще одного чи двох інших спеціалістів, адже не завжди при тих же мастопатіях, наприклад, оперативне втручання виправдане. Ну і, якщо потрібна допомога - звертайтеся до нас.

Завджи раді допомогти! 

Інтерв’ю підготувала

Аліна Слободянюк

 
comments powered by HyperComments
Читайте також

Красота окружает меня 2019-02-22 15:24

Аліна Мінкова, головний редактор журнала "Амазонки"

О чем «говорит» фотография? Что видит и чувствует фотограф? Как это — фотографировать онковыздоравливающих? Эти и другие вопросы возникают сами собой, когда видишь результат фотосессии, моделями которой стали онковыздоравливающие. Відкрити повністю

Откройте свое сердце миру 2019-02-15 14:13

Редакція журналу "Амазонки"

Каждый из нас живет в своем микромире — обязанности, привычки, радости и печали. И вот, когда в один момент все рушится, становится важным только одно — ДЫШАТЬ... Відкрити повністю

Здесь не кормят грудью 2019-02-12 14:30

Редакція журналу "Амазонки"

Такой плакат молодая американская мама повесила в родильной палате, удивив персонал госпиталя Питтсбурга. Відкрити повністю

Клуб любителей жизни 2018-01-29 12:27

Редакція журналу "Амазонки"

«МИ.онкоклуб» – це спільнота cancersurvivors. Головна мета організації показати, що рак – це не вирок і тим більше не привід виключатися з соціального життя. Тут людей об’єднує не діагноз, а бажання підтримати тих, хто бореться за своє життя і здоров’я. Відкрити повністю

История ошибки 2018-01-18 08:09

Анна Узлова

Моя история похожа на одну из тысяч других, и такая же не похожая на тысячи других. В нашей стране практически каждая первая история - это история ошибки. Відкрити повністю

Соціальний проект Cancel-R: ``Ми не хворієм, ми ОДУЖУЄМО!`` 2017-12-11 12:16

Редакція журналу "Амазонки"

Ціль соціального проекту Cancel-R (в перекладі з англ. Cancel - відміна, анулювання, cancer - рак, що разом означає “рак відміняється”) - емоційна підтримка онкоодужуючих людей. Онкоодужуючі - люди з онкологічним діагнозом, що перебувають на будь-якій стадії захворювання. Але... Відкрити повністю