Проблеми лікування РМЗ. Відверто про реалії
Проблеми лікування РМЗ. Відверто про реалії

Про проблеми сучасної онкології в цілому та про те, які з них приходиться долати пацієнтам і лікарям в процесі боротьби з раком молочної залози, в інтерв’ю для “Амазонок” розповіли провідні спеціалісти Вінницького бласного клінічного онкологічного диспансеру:


Шамрай Володимир Анатолійович - головний лікар ВОКОД,

Мацішевська Ірина Василівна - зав. відділенням хіміотерапії,

Гудзь Олександр Степанович - зам.головного лікаря по хірургії
 

- Скільки пацієнток щорічно  звертається до вас за лікуванням лікування та уточненням діагнозу?

- В.А. Що стосується РМЗ, на жаль, в нашому регіоні з року в рік фіксується підвищення рівня захворюваності. В середньому кожний рік ми реєструємо близко 500 нових випадків даної патології. За минулорічною статистикою - було зареєстровано 555 хворих на РМЗ, із них 9 чоловіків. За першу половину поточного року зареєстровано 301 новий  випадок захворювання, із них 5  - у чоловіків.

Ще хочу привести таку цифру - за даними національного канцерреєстру, за останні 5 років в нашому регіоні захворюваність на РМЗ зросла на 21%, тобто, якщо перевести в абсолютні цифри: на кожні 100 тисяч жіночого населення -  збільшення на 11 випадків. За даними обласного канцерреєстру  у нас  на обліку знаходиться 40 402 онкохворих, з цієї кількості 5576 хворих з даною патологією. До того ж ми маємо щорічне збільшення кількості хворих на РМЗ.  Із 500 нових випадків  - половина хворих щорічно помирає.

Проблема в нашому регіоні, як і в країні в цілому - неможливість забезпечети проведення хіміотерапії в повному об’ємі за рахунок б’юджетного фінансування, зумовлена економічними труднощами в державі  і це один з факторів, які приводять до такої статистики.

- Можливо, збільшенні випадків нововиявлень пов’язані зі зростанням діагностичних можливостей?

- О.С. Якщо говорити про покращення діагностики, то сучасні мамографи були і в попередні роки. Проте варто відмітити позитивну тенденцію: просвітницька робота в галузі масмедіа  спонукає все більше жінок уважно ставитись до свого здоров’я і тому зросла кількість випадків раннього виявлення - зокрема, з першою стадією до 33 %. Люди читають в інтернеті, дивляться тематичні програми по телебаченню і роблять самообстеження - отже звертаються вчасно і це певним чином знижує смертність.

- Чи надаєте ви допомогу пацієнтам в термінальній стадії раку  і чи перебдачена хоспісна допомога таким хворим?

- В.А. На жаль, для нашого регіону це дуже болюче питання, і якщо говорити про надання хоспісної допомоги, то вона надається тільки в одній лікарні нашого міста, де передбачені кілька ліжкомісць. В регіонах ситуація ще більш драматична, в структурі районних лікарень немає  відповідних підрозділів, які передбачають хоспісну допомогу, хоча існує наказ департаменту, який зобов’язує приймати на лікування хворих даної категорії.

В ідеалі такі хворі мають гостіталізуватись  в спеціалізоване відділення, де є спеціально підготовлений персонал, прередбачене спеціальне фінансування і створені адекватні умови перебування даної категорії людей. Перші кроки в цьому напрямі на Вінничині вже робляться.

- Говорячи про фінансову підтримку хворих: отримують вони її в  процесі лікування від держави, чи пацієнт має розраховувати тільки на себе?

- В.А. Існує проблема недостатнього забезпечення препаратами для хіміотерапії і часто хворі змушені купувати їх за власні кошти, хоча ми робимо все можливе, щоб допомогти хворим. Для проведення циклу хіміотерапії хворі отримують принаймні одну позицію препарату безкоштовно.

Якщо ж говорити про пацієнтів з РМЗ при найдраматичнішій ситуації, коли діагностується найагресивніша форма HER2 позитивного раку (а з п’ятиста нововиявлених випадків РМЗ в рік, то в 10-15% діагностується саме ця форма). Згідно статистичних даних, в 2014 році у нас було виявлено 45 таких випадків, а за перше півріччя поточного року - 27. Якщо говорити про адекватне лікування даної категорії хворих, в нашій області працює регіональна програма “Онкологія”, яка стартувала в 2012 і закінчується в 2016 році включно, завдяки розумінню проблем закладу обласним керівництвом додатково на неї виділено 2 мільйони гривень на придбання  препарату, що вважається “золотим стандартом” в лікуванні даного типу захворювання - герцептину (трастузумабу) швейцарської фірми РОШ (Roche). Ми змогли допомогти 12 пацієнткам і вони мали змогу пройти по кілька циклів хіміотерапії.

- І.В. Від одного до трьох циклів, а повинно бути,  як мінімум 17 і це стосовно тих пацієнток, кому належить профілактичне лікування, а у випадку рецедивів чи метастазування - ці курси потрібно проводити до бескінечності.

- Продовжуючи розмову про те, як змінилось ставлення суспільства до здоров’я. Інтернет ряснить розповідями про те, як люди “лікують” онкозахворювання горілкою, перекисом водню чи іншими продуктами - так звана альтернативна медицина. Часто в наш час люди вдаються до таких середьовічних методів?

- О.С. На жаль так. Сьогодні знахарі теж мають свої сайти і вводять людей в оману  - люди п’ють соду, олію та авіаційний керосин замість того, щоб іти до онколога.

- В.А. А ще має значення так званий “закон великих чисел” - тобто якщо до знахаря прийде тисяча людей, то ймовірно десяти з них стане краще, навіть якщо з ними просто поговорити. І оті десятеро підуть і розкажуть всьому селу, та ще й сусідньому, що їм стало краще. І якщо це донести до свідомості людини, яка з тих чи інших причин не може отримати належне лікування, то вона, чіпляючись за соломинку, прийде до того знахаря. І таких випадків багато, навіть  в нашому ХХІ столітті. Саме тому  важливо донести, що не варто займатись самолікуванням і при появі перших симптомів, що насторожують - звертатися до лікаря.

- О.С. До мене недавно звернулась пацієнтка з 4 стадією раку, яка цілий рік пила якісь настої, прикладала глину, а тепер ми її врятувати не зможемо. В той же час скажуть: звернулась в онкодиспансер,  а її не вилікували - наш заклад дискредитується, а про те, що вона до того “лікувалась” у  знахарів, ніхто не говорить.

- І.В. Ще один випадок. До мене прийшла пацієнтка з занедбаною стадією, при огляді я помітила, що її груди і половина грудної клітини були пошкрябані. На запитання чим лікувались отримала відповідь: живими раками, їй так порадили... От з таким треба боротися. Люди лікуються сумнівними способами, а потім приходять з 4 стадією, а при РМЗ вона практично невиліковна.

- В процесі лікування у хворих виникає чимало проблем, а які складнощі виникають у лікарів?

- І.В. У хіміотерапевта основна проблема - відсутність ліків. Володимир Анатолійович говорив про HER 2 позитивний рак, а є ще більш агресивний підтип: triple-negative (тричі негативний), лікування якого ще не відпрацьоване і немає спеціального препарату, який може тримати його під контролем. Якщо при лікуванні  HER 2  позитивний ефект може досягатись на роки, то для ТН-раку хіміотерапія має дуже короткотривалий ефект, дуже швидко починаються рецедиви і метастази.

- О.С. Щодо хірургії. Найбільшою проблемою є занедбані випадки, коли можна було б при вчасному зверненні зробити органозберігаючі операції, які і по часу, і по об’єму оперативного втручання, і по фінансових витратах значно менші. В При пізніх зверненнях приходиться робити комбіновані розширені опрації, при яких видаляються і тканини і лімфовузли, вірогідні операції на суміжних органах - при вростанні пухлини в грудні м’язи, ребра - це забирає час, сили і додаткові кошти.

Якщо на перших стадіях зазвичай можна обійтись тільки операцією і антигормональною терапією, то в занебданих випадках в хід йде і хіміо, і променева терапія за складнішими схемами. А якщо пацієнт помирає, то родичам дуже важко довести, що звернення було в пізній стадії, коли допомогти було неможливо. В хід йдуть і скарги, і антиреклама  нашого закладу серед населення… Добрі результати суспільство мало помічає і про них зазвичай не говорить.

- В. А. Взагалі лікування 3-4 стадій, при яких пацієнти потребують симптоматичної терапії, хоспісної допомоги  - обходиться  в 25-30 разів дорожче, ніж лікування початкових стадій. Хочу наголосити, що на Вінничині ситуація значно краща в порівнянні  з середньостатистичними показниками по Україні. Показники виявлення РМЗ за 2014 рік:першої стадії - 34%, а об’єднаної першої та другої - 94,4%, в той час як  по Україні - 74,4 %. Це дуже хороші показники, завдячувати яким можна об’єднаній роботі лікарів першої ланки та нашої. Дуже важливі в плані діагностики регулярні профілактичні огляди, саме при них виявлено 64% випадків захворювання.

Стосовно інших проблем, що виникають у лікарів: нам безумовно хочеться працювати на сучасному рівні, використовуючи сучасні підходи, тому що насьогодні ми лікуємо онкопатологію зазвичай емпірично. При певному діагнозі  є визначені підходи, протоколи, схеми лікування, які не враховують індивідуальні особливості організму пацієнта. Насьогодні дуже важливо впровадити практику молекулярного типування онкопухлин, тому що при одній і тій же гістології, пухлина має свої особливості. Мова йде про персоніфіковану медицину, коли в рамках визначеної схеми лікування будуть вноситися певні нюанси з врахуванням індивідуальних особливостей організму хворого. Інша справа, що державний сектор навряд чи зможе забезпечити такий підхід, адже це дорого.  

- Окрім вищеназваних проблем - робота в галузі окології надзвичайно важка психологічно. Як лікарі справляються з так званим “професійним вигорянням”?

- В.А. Така проблема звісно є. Кожен з лікарів і  медичного персоналу зустрічається щодня з горем, зі сльозами, з сімейними трагедіями, адже кожна з пацієнток - чиясь дружина, мама, сестра. Дуже важко це сприймати, особливо коли жінка зовсім молода. В нашому закладі працювати психологічно складно і колектив підбирається, відшліфовується з таких фахівців, які можуть адекватно сприймати проблеми наших пацієнтів. Безумовно, кожен лікар у подібному закладі повинен бути ще й психологом, психотерапевтом, і просто людиною, яка має серце, яке випромінює добро. Без цього працювати тут неможливо, як і  допомогти пацієнту, не пропустивши  його біль, його проблему через себе.

- Є лікарі, які не витримують психологічного тиску і змінюють профіль?

- В.А. Є лікарі, які змінюють своє відношення до роботи - це вже задача колетиву: допомогти, підказати. Безумовно, є плинність кадрів, особливо що стосується середнього медичного персоналу. Серед молодих лікарів плинності немає, тим більше, що наш онкодиспансер для них - краща школа.

- На завершення розмови. Звертаючись до наших читачок, що б ви їм хотіли сказати в першу чергу.

- В.А.  Знати і пам’ятати про фактори ризику. Найперший з них - це вік. Після 35 років фактично кожна жінка потрапляє в зону ризику, і в нашому регіоні  - таких біля 500 000. Другий фактор ризику - наявність близьких родичів, у яких був РМЗ, і таких жінок в нашому регоні - близько 11 000. Всі ці жінки повинні володіти технікою самообстеження, раз в рік проходити профілактичні огляди. До 40 років  потрібно щорічно проходити УЗД молочних залоз, після  - мамографію.

І третє: при виявленні насторожуючих симптомів - звертайтеся до спеціаліста, ні в якому разі не займайтесь самолікуванням, особи сумнівної репутації можуть завести в такий куток, з якого ми, медики уже не зможемо вивести!

Тільки об’єднавши зусилля лікаря і бажання пацієнта видужати, ми зможемо досягти оптимального результату.

- І.В. Не бійтесь онколога, хіміотерапевта. Розуміння цього може врятувати вам життя!

Бесіду вела Аліна Слободянюк

 
comments powered by HyperComments
Читайте також

Чому китайські жінки рідко хворіють на рак молочної залози 2017-05-30 10:39

Редакція журналу "Амазонки"

Цікавий факт - азіати не настільки часто хворіють на рак, як інші етнічні групи. У 2012 році, найнижча захворюваність на рак молочної залози була зареєстрована в Азії і Африці (за даними Всесвітнього фонду дослідження раку). Відкрити повністю

Українські зірки в проекті ''Обіцяй собі берегти себе'' 2017-04-21 13:34

Редакція журналу "Амазонки"

Благодійний фонд ''Квітна'' спільно з селебрітіс ініціював проведення в Україні соціальної кампанії з боротьби з раком молочної залози - ''Обіцяй собі берегти себе''. Відкрити повністю

Модний блог жінки після подвійної мастектомії: “Leave Me Breastless” 2017-04-11 12:32

Редакція журналу "Амазонки"

Женев'єва Ісгейт (39 років) почала вести блог, який дещо відрізняється від інших блогів. Він має назву Leave Me Breastless і призначений для жінок, які перенесли подвійну мастектомію. Надихнула на створення блогу австралійську маму власна історія, яка спробувала одягатися модно після лікування на рак молочної залози. Відкрити повністю

Томосинтез - новий вид скринінгу 2017-04-06 11:21

Редакція журналу "Амазонки"

На перший погляд усе виглядає як типова мамографія. Але цей вид скринінгу - це нова технологія, яка дозволяє лікарям зазирнути всередину грудей та отримати чіткіше зображення, ніж при стандартній мамографії. Відкрити повністю

Створено вакцину проти раку молочної залози, що подає великі надії 2017-03-29 09:57

Редакція журналу "Амазонки"

За результатами останнього клінічного дослідження вчених з ракового центру Moffitt в США, нова експериментальна вакцина з дендритних клітин, яка діє на білок HER2 ракових клітин молочної залози, є безпечною для людей і ефективно стимулює імунну систему, що призводить до регресу раку молочної залози на ранній стадії. Відкрити повністю

«Школа Квитны» - школа оптимизма для онкобольных и их семей 2017-03-22 10:25

Редакція журналу "Амазонки"

«Школа Квитны» - это платформа, где люди, столкнувшиеся с болезнью, смогут обмениваться опытом, общаться с теми, кто победил рак, находить поддержку и силы для борьбы с недугом. Відкрити повністю