Проблеми лікування РМЗ. Відверто про реалії
Проблеми лікування РМЗ. Відверто про реалії

Про проблеми сучасної онкології в цілому та про те, які з них приходиться долати пацієнтам і лікарям в процесі боротьби з раком молочної залози, в інтерв’ю для “Амазонок” розповіли провідні спеціалісти Вінницького бласного клінічного онкологічного диспансеру:


Шамрай Володимир Анатолійович - головний лікар ВОКОД,

Мацішевська Ірина Василівна - зав. відділенням хіміотерапії,

Гудзь Олександр Степанович - зам.головного лікаря по хірургії
 

- Скільки пацієнток щорічно  звертається до вас за лікуванням лікування та уточненням діагнозу?

- В.А. Що стосується РМЗ, на жаль, в нашому регіоні з року в рік фіксується підвищення рівня захворюваності. В середньому кожний рік ми реєструємо близко 500 нових випадків даної патології. За минулорічною статистикою - було зареєстровано 555 хворих на РМЗ, із них 9 чоловіків. За першу половину поточного року зареєстровано 301 новий  випадок захворювання, із них 5  - у чоловіків.

Ще хочу привести таку цифру - за даними національного канцерреєстру, за останні 5 років в нашому регіоні захворюваність на РМЗ зросла на 21%, тобто, якщо перевести в абсолютні цифри: на кожні 100 тисяч жіночого населення -  збільшення на 11 випадків. За даними обласного канцерреєстру  у нас  на обліку знаходиться 40 402 онкохворих, з цієї кількості 5576 хворих з даною патологією. До того ж ми маємо щорічне збільшення кількості хворих на РМЗ.  Із 500 нових випадків  - половина хворих щорічно помирає.

Проблема в нашому регіоні, як і в країні в цілому - неможливість забезпечети проведення хіміотерапії в повному об’ємі за рахунок б’юджетного фінансування, зумовлена економічними труднощами в державі  і це один з факторів, які приводять до такої статистики.

- Можливо, збільшенні випадків нововиявлень пов’язані зі зростанням діагностичних можливостей?

- О.С. Якщо говорити про покращення діагностики, то сучасні мамографи були і в попередні роки. Проте варто відмітити позитивну тенденцію: просвітницька робота в галузі масмедіа  спонукає все більше жінок уважно ставитись до свого здоров’я і тому зросла кількість випадків раннього виявлення - зокрема, з першою стадією до 33 %. Люди читають в інтернеті, дивляться тематичні програми по телебаченню і роблять самообстеження - отже звертаються вчасно і це певним чином знижує смертність.

- Чи надаєте ви допомогу пацієнтам в термінальній стадії раку  і чи перебдачена хоспісна допомога таким хворим?

- В.А. На жаль, для нашого регіону це дуже болюче питання, і якщо говорити про надання хоспісної допомоги, то вона надається тільки в одній лікарні нашого міста, де передбачені кілька ліжкомісць. В регіонах ситуація ще більш драматична, в структурі районних лікарень немає  відповідних підрозділів, які передбачають хоспісну допомогу, хоча існує наказ департаменту, який зобов’язує приймати на лікування хворих даної категорії.

В ідеалі такі хворі мають гостіталізуватись  в спеціалізоване відділення, де є спеціально підготовлений персонал, прередбачене спеціальне фінансування і створені адекватні умови перебування даної категорії людей. Перші кроки в цьому напрямі на Вінничині вже робляться.

- Говорячи про фінансову підтримку хворих: отримують вони її в  процесі лікування від держави, чи пацієнт має розраховувати тільки на себе?

- В.А. Існує проблема недостатнього забезпечення препаратами для хіміотерапії і часто хворі змушені купувати їх за власні кошти, хоча ми робимо все можливе, щоб допомогти хворим. Для проведення циклу хіміотерапії хворі отримують принаймні одну позицію препарату безкоштовно.

Якщо ж говорити про пацієнтів з РМЗ при найдраматичнішій ситуації, коли діагностується найагресивніша форма HER2 позитивного раку (а з п’ятиста нововиявлених випадків РМЗ в рік, то в 10-15% діагностується саме ця форма). Згідно статистичних даних, в 2014 році у нас було виявлено 45 таких випадків, а за перше півріччя поточного року - 27. Якщо говорити про адекватне лікування даної категорії хворих, в нашій області працює регіональна програма “Онкологія”, яка стартувала в 2012 і закінчується в 2016 році включно, завдяки розумінню проблем закладу обласним керівництвом додатково на неї виділено 2 мільйони гривень на придбання  препарату, що вважається “золотим стандартом” в лікуванні даного типу захворювання - герцептину (трастузумабу) швейцарської фірми РОШ (Roche). Ми змогли допомогти 12 пацієнткам і вони мали змогу пройти по кілька циклів хіміотерапії.

- І.В. Від одного до трьох циклів, а повинно бути,  як мінімум 17 і це стосовно тих пацієнток, кому належить профілактичне лікування, а у випадку рецедивів чи метастазування - ці курси потрібно проводити до бескінечності.

- Продовжуючи розмову про те, як змінилось ставлення суспільства до здоров’я. Інтернет ряснить розповідями про те, як люди “лікують” онкозахворювання горілкою, перекисом водню чи іншими продуктами - так звана альтернативна медицина. Часто в наш час люди вдаються до таких середьовічних методів?

- О.С. На жаль так. Сьогодні знахарі теж мають свої сайти і вводять людей в оману  - люди п’ють соду, олію та авіаційний керосин замість того, щоб іти до онколога.

- В.А. А ще має значення так званий “закон великих чисел” - тобто якщо до знахаря прийде тисяча людей, то ймовірно десяти з них стане краще, навіть якщо з ними просто поговорити. І оті десятеро підуть і розкажуть всьому селу, та ще й сусідньому, що їм стало краще. І якщо це донести до свідомості людини, яка з тих чи інших причин не може отримати належне лікування, то вона, чіпляючись за соломинку, прийде до того знахаря. І таких випадків багато, навіть  в нашому ХХІ столітті. Саме тому  важливо донести, що не варто займатись самолікуванням і при появі перших симптомів, що насторожують - звертатися до лікаря.

- О.С. До мене недавно звернулась пацієнтка з 4 стадією раку, яка цілий рік пила якісь настої, прикладала глину, а тепер ми її врятувати не зможемо. В той же час скажуть: звернулась в онкодиспансер,  а її не вилікували - наш заклад дискредитується, а про те, що вона до того “лікувалась” у  знахарів, ніхто не говорить.

- І.В. Ще один випадок. До мене прийшла пацієнтка з занедбаною стадією, при огляді я помітила, що її груди і половина грудної клітини були пошкрябані. На запитання чим лікувались отримала відповідь: живими раками, їй так порадили... От з таким треба боротися. Люди лікуються сумнівними способами, а потім приходять з 4 стадією, а при РМЗ вона практично невиліковна.

- В процесі лікування у хворих виникає чимало проблем, а які складнощі виникають у лікарів?

- І.В. У хіміотерапевта основна проблема - відсутність ліків. Володимир Анатолійович говорив про HER 2 позитивний рак, а є ще більш агресивний підтип: triple-negative (тричі негативний), лікування якого ще не відпрацьоване і немає спеціального препарату, який може тримати його під контролем. Якщо при лікуванні  HER 2  позитивний ефект може досягатись на роки, то для ТН-раку хіміотерапія має дуже короткотривалий ефект, дуже швидко починаються рецедиви і метастази.

- О.С. Щодо хірургії. Найбільшою проблемою є занедбані випадки, коли можна було б при вчасному зверненні зробити органозберігаючі операції, які і по часу, і по об’єму оперативного втручання, і по фінансових витратах значно менші. В При пізніх зверненнях приходиться робити комбіновані розширені опрації, при яких видаляються і тканини і лімфовузли, вірогідні операції на суміжних органах - при вростанні пухлини в грудні м’язи, ребра - це забирає час, сили і додаткові кошти.

Якщо на перших стадіях зазвичай можна обійтись тільки операцією і антигормональною терапією, то в занебданих випадках в хід йде і хіміо, і променева терапія за складнішими схемами. А якщо пацієнт помирає, то родичам дуже важко довести, що звернення було в пізній стадії, коли допомогти було неможливо. В хід йдуть і скарги, і антиреклама  нашого закладу серед населення… Добрі результати суспільство мало помічає і про них зазвичай не говорить.

- В. А. Взагалі лікування 3-4 стадій, при яких пацієнти потребують симптоматичної терапії, хоспісної допомоги  - обходиться  в 25-30 разів дорожче, ніж лікування початкових стадій. Хочу наголосити, що на Вінничині ситуація значно краща в порівнянні  з середньостатистичними показниками по Україні. Показники виявлення РМЗ за 2014 рік:першої стадії - 34%, а об’єднаної першої та другої - 94,4%, в той час як  по Україні - 74,4 %. Це дуже хороші показники, завдячувати яким можна об’єднаній роботі лікарів першої ланки та нашої. Дуже важливі в плані діагностики регулярні профілактичні огляди, саме при них виявлено 64% випадків захворювання.

Стосовно інших проблем, що виникають у лікарів: нам безумовно хочеться працювати на сучасному рівні, використовуючи сучасні підходи, тому що насьогодні ми лікуємо онкопатологію зазвичай емпірично. При певному діагнозі  є визначені підходи, протоколи, схеми лікування, які не враховують індивідуальні особливості організму пацієнта. Насьогодні дуже важливо впровадити практику молекулярного типування онкопухлин, тому що при одній і тій же гістології, пухлина має свої особливості. Мова йде про персоніфіковану медицину, коли в рамках визначеної схеми лікування будуть вноситися певні нюанси з врахуванням індивідуальних особливостей організму хворого. Інша справа, що державний сектор навряд чи зможе забезпечити такий підхід, адже це дорого.  

- Окрім вищеназваних проблем - робота в галузі окології надзвичайно важка психологічно. Як лікарі справляються з так званим “професійним вигорянням”?

- В.А. Така проблема звісно є. Кожен з лікарів і  медичного персоналу зустрічається щодня з горем, зі сльозами, з сімейними трагедіями, адже кожна з пацієнток - чиясь дружина, мама, сестра. Дуже важко це сприймати, особливо коли жінка зовсім молода. В нашому закладі працювати психологічно складно і колектив підбирається, відшліфовується з таких фахівців, які можуть адекватно сприймати проблеми наших пацієнтів. Безумовно, кожен лікар у подібному закладі повинен бути ще й психологом, психотерапевтом, і просто людиною, яка має серце, яке випромінює добро. Без цього працювати тут неможливо, як і  допомогти пацієнту, не пропустивши  його біль, його проблему через себе.

- Є лікарі, які не витримують психологічного тиску і змінюють профіль?

- В.А. Є лікарі, які змінюють своє відношення до роботи - це вже задача колетиву: допомогти, підказати. Безумовно, є плинність кадрів, особливо що стосується середнього медичного персоналу. Серед молодих лікарів плинності немає, тим більше, що наш онкодиспансер для них - краща школа.

- На завершення розмови. Звертаючись до наших читачок, що б ви їм хотіли сказати в першу чергу.

- В.А.  Знати і пам’ятати про фактори ризику. Найперший з них - це вік. Після 35 років фактично кожна жінка потрапляє в зону ризику, і в нашому регіоні  - таких біля 500 000. Другий фактор ризику - наявність близьких родичів, у яких був РМЗ, і таких жінок в нашому регоні - близько 11 000. Всі ці жінки повинні володіти технікою самообстеження, раз в рік проходити профілактичні огляди. До 40 років  потрібно щорічно проходити УЗД молочних залоз, після  - мамографію.

І третє: при виявленні насторожуючих симптомів - звертайтеся до спеціаліста, ні в якому разі не займайтесь самолікуванням, особи сумнівної репутації можуть завести в такий куток, з якого ми, медики уже не зможемо вивести!

Тільки об’єднавши зусилля лікаря і бажання пацієнта видужати, ми зможемо досягти оптимального результату.

- І.В. Не бійтесь онколога, хіміотерапевта. Розуміння цього може врятувати вам життя!

Бесіду вела Аліна Слободянюк

 
comments powered by HyperComments
Читайте також

Брадрона - уникальный бюстгальтеровый забор в Кардроне 2018-02-07 10:52

Аліна Мінкова, головний редактор журнала "Амазонки"

​Новая Зеландия - место захватывающих пейзажей, величественных гор, нетронутых озер и уникального забора из бюстгальтеров, расположенного в сельской части Южного острова. Відкрити повністю

''Занимайся жизнью или занимайся смертью'': как жить с четвертой стадией рака 2018-01-23 15:22

Редакція журналу "Амазонки"

Елена Касьян — поэтесса, музыкант, автор короткой прозы и исполнительница собственных песен. Уже четыре года она борется с раком молочной железы четвертой стадии с одним из самых агрессивных статусов. Елена рассказала нам, как жить с болезнью и как верить в чудо. Відкрити повністю

Соціальний проект Cancel-R: ``Ми не хворієм, ми ОДУЖУЄМО!`` 2017-12-11 12:16

Редакція журналу "Амазонки"

Ціль соціального проекту Cancel-R (в перекладі з англ. Cancel - відміна, анулювання, cancer - рак, що разом означає “рак відміняється”) - емоційна підтримка онкоодужуючих людей. Онкоодужуючі - люди з онкологічним діагнозом, що перебувають на будь-якій стадії захворювання. Але... Відкрити повністю

Приємні та затишні подарунки для близької людини Коли хочеться огорнути любов'ю та теплом... 2017-12-04 09:49

Аліна Мінкова, головний редактор журнала "Амазонки"

Коли хтось, кого ви любите, дізнається, що має захворювання, яке кардинально змінює життя, цілком природно хотіти протягнути руку допомоги. Але часом так непросто зрозуміти, що, коли і як сказати, яким чином допомогти. Відкрити повністю

Меншає кількість жінок, що вмирають від раку молочної залози 2017-10-23 08:43

Аліна Мінкова, головний редактор журнала "Амазонки"

Згідно дослідженнь Американського товариства онкологічних захворювань, смертність жінок на 39% менше, ніж чоловіків, у яких діагностовано рак молочної залози (на основі даних, зафіксованих у період з 1989 по 2015 рік). Відкрити повністю

Різновиди бюстгальтерів для післяопераційного та реабілітаційного періоду 2017-10-18 10:31

Редакція журналу "Амазонки"

Найширший асортимент бюстгальтерів для жінок, які перенесли операцію на молочній залозі, можна придбати в бутіку Brigitte за адресою: м. Львів, вул. Кульпарківська, 156 А. Відкрити повністю