Рак молочної залози в живописі
Рак молочної залози в живописі

Якщо уважно вдивлятися в картини минулого, то можна побачити ознаки багатьох хвороб. В статті ми звернемо Вашу увагу до проявів РМЗ на відомих творах живопису.

Проблема попередження, розпізнавання та лікування злоякісних пухлин - одна з найбільш складних і заплутаних в сучасній науці.

У суспільстві склалася думка, що пухлини в цілому та рак молочної залози зокрема - проблема виключно міського населення останніх 200 років. Однак свідоцтва минулого не залишають сумнівів у тому, що дане захворювання траплялось у жінок ще в давнину.

 

Рембрандт Харменс ван Рейн «Напівгола біля печі»

У 1970 р італійським хірургом Т. Греко увагу медики звернули увагу на цікаву знахідку, виявлену в ході виставки картини Рембрандта "Напівоголена біля печі" в Базелі . Якщо придивитися до лівої молочної залози, то можна без зусиль побачити її деформацію. Онкологи різних країн згодні з діагнозом, поставленим Греко, - у зображеної на малюнку жінки - злоякісна пухлина лівої молочної залози, скірозна форма раку молочної залози.

 

Рембрандт "Вірсавія", 1654

Картина написана, коли художник перебував у розквіті творчих сил. Багато експертів вважають, що ця картина - найбільше з усіх творінь Рембрандта. Моделлю для шедевру, ймовірно, стала подруга Рембрандта Хендрік Стоффельс. Як і в попередньому випадку Т. Греко був першим, хто припустив наявність раку лівої молочної залози.

 

Рембрандт "Даная", 1636

Картину "Даная" Рембрандт починає писати в 1636 році, через 2 роки після свого одруження на Саскії ван Ейленбюрх. Найкраще про це написав В. Пікуль в романі "Під золотим дощем": "Саскія увійшла в його будинок в 1633 році, коли ім'я Рембрандта в Голландії вже завоювало популярність. Він мав досить багато  замовлень, тому тисячі флоринів, принесених Саскією в придане, не збагатили його, а лише закріпили його положення в суспільстві бюргерів. Домігшись любові патриціанки, художник оточував її небувалою розкішшю. Рембрандт любив Саскію дуже сильно, він прикрашав її перлами та діамантами. Малював і писав з неї безліч портретів, в кожному з них намагаючись підкреслити все найкраще, що характерно для жінки, щасливої ​​в шлюбі. Він її обожнював ... Здавалося, і кінця не буде сімейному щастю, але всі діти подружжя помирали в дитячому віці. Саскія хворіла на невиліковну хворобу, і в 1642 році вона народила Рембрандту останнього сина - Титуса ... Титус вижив, але його мати померла."

Іспанський лікар Ж.Грау з колегами в 2001 році припустили, що причиною смерті голландської красуні став рак. Про це побічно свідчать зміни лівої молочної залози у паховій ділянці. Непрямим підтвердженням цього є дані рентгеноскопії, що вказують на те, що Рембрандт неодноразово перемальовував цю область.

 

Рубенс, Пітер Пауль. "Три грації", 1636

Картина була написана Рубенсом приблизно в 1636 році. Дівчата, зображені на ній, давно є предметом обговорення лікарів різних спеціальностей, в тому числі ревматологів. У 2001 році група іспанських авторів під керівництвом раніше згаданого Ж.Грау звернула увагу на модель справа. На її зменшеній і, можливо деформованій, лівій молочній залозі можна побачити почервоніння шкіри, втягнення соска, збільшення пахвових лімфовузлів. Всі ці зміни практично не залишають сумнівів у наявності запущеної стадії раку лівої молочної залози.

 

Рубенс, Пітер Пауль. «Діана і німфи, заскочені фавнами».

Рубенс був реаліст, відкидаючи випадкові дрібниці природи та відтворював лише типові й прекрасні її риси, - художник, який залишався завжди близьким до дійсності, навіть у випадках її піднесеної ідеалізації в картинах на релігійні та міфологічні теми.

Однак саме цей реалізм дозволяє нам зараз знаходити все нові хвороби людей того часу. Якщо уважно придивитися до німфи, що притулилась до дерева і зображена обличчям до глядачів, то не можна не помітити деформацію, втягнутої лівої молочної залози та явне збільшення регіональних пахвових лімфовузлів.

 

Джованні Баттіста Пьяцетте, Церква імені Санти-Марії-делле-Граціє

Церква імені Санти-Марії-делле-Грації - головна церква домініканського монастиря в західній частині Мілану. У трапезній цього храму знаходиться "Тайна вечеря" Леонардо да Вінчі. Щоб подивитися на одну з найвідоміших фресок в світі, потрібно записуватися за 3-5 тижнів. Саме в цій церкві на одній з фресок можна побачити жінку з великою виразкової пухлиною правої молочної залози. Фреска називається "Мадонна, яка рятує Мілан від мору", написана в 1631 році ще одним великим італійцем - Джованні Баттіста Пьяцетте.

Вперше фреску помітив у 2006 році англійський онколог Дж. Вайда, яка і висунула гіпотезу про наявність у жінки раку молочної залози. Надалі це припущення підтвердили її колеги на 8-й міжнародній конференції, присвяченій РМЗ.

 

Рафаель Санті. «Форнарина» 1518-1519

У 2002 році в журналі The Lancet професор Carlos Hugo Espinel опублікував статтю, в якій доводив, що Маргарита Луті, кохана Рафаеля, зображена ним на картинах «Форнарина» (1518-1519) і «Донна Велата» (1514-1515) і, як вважають, в знаменитій «Секстинській Мадонні» , страждала раком лівої молочної залози. В якості основних аргументів відзначалися: збільшення і деформація лівої молочної залози, зміни кольору соска, підозра на набряк лівої руки.

Противники цієї теорії відзначають, що більшість цих симптомів можуть мати інше пояснення, крім того, велелюбна дружина пекаря благополучно зраджувала майстру протягом 12 років, в тому числі після його смерті. Проте, при збільшенні деформація лівої молочної залози дійсно кидається в очі.

 

Ганс фон Аахен "Алегорія світу, мистецтва і достатку"

Дане полотно по праву вважається одним з кращих творів художника. Справжня  назва картини - "Алегорія Тріумфу Справедливості або Перемога Істини під захистом Правосуддя". Основний мотив твору полягає в наступному: гола Правда прагне до справедливості, яка, звільняючи Істину від лютого лева (уособлення зла), сприяє перемозі Правди.

На перший погляд картина нічим не приваблює уваги глядача, але якщо уважно придивитися до лівої молочної залозі, то можна побачити явну пухлину в лівій пахвовій області, а при збільшенні не викликає сумніву і наявність деформації нижньо-латерального квадранта лівої молочної залози.

 

 
comments powered by HyperComments
Читайте також

Соціальний проект Cancel-R: ``Ми не хворієм, ми ОДУЖУЄМО!`` 2017-12-11 12:16

Редакція журналу "Амазонки"

Ціль соціального проекту Cancel-R (в перекладі з англ. Cancel - відміна, анулювання, cancer - рак, що разом означає “рак відміняється”) - емоційна підтримка онкоодужуючих людей. Онкоодужуючі - люди з онкологічним діагнозом, що перебувають на будь-якій стадії захворювання. Але... Відкрити повністю

Приємні та затишні подарунки для близької людини Коли хочеться огорнути любов'ю та теплом... 2017-12-04 09:49

Аліна Мінкова, головний редактор журнала "Амазонки"

Коли хтось, кого ви любите, дізнається, що має захворювання, яке кардинально змінює життя, цілком природно хотіти протягнути руку допомоги. Але часом так непросто зрозуміти, що, коли і як сказати, яким чином допомогти. Відкрити повністю

Меншає кількість жінок, що вмирають від раку молочної залози 2017-10-23 08:43

Аліна Мінкова, головний редактор журнала "Амазонки"

Згідно дослідженнь Американського товариства онкологічних захворювань, смертність жінок на 39% менше, ніж чоловіків, у яких діагностовано рак молочної залози (на основі даних, зафіксованих у період з 1989 по 2015 рік). Відкрити повністю

Різновиди бюстгальтерів для післяопераційного та реабілітаційного періоду 2017-10-18 10:31

Редакція журналу "Амазонки"

Найширший асортимент бюстгальтерів для жінок, які перенесли операцію на молочній залозі, можна придбати в бутіку Brigitte за адресою: м. Львів, вул. Кульпарківська, 156 А. Відкрити повністю

Зустрічайте журнал "Амазонки" на найжіночнішій події року! 2017-10-13 12:33

Редакція журналу "Амазонки"

Жовтень - всесвітньо визнаний місяць боротьби з раком молочної залози. А 15 жовтня, відповідно, визнано Всесвітнім днем боротьби з цим захворюванням. Майже в усіх країнах світу в цей період проводяться різноманітні заходи, акції, безкоштовні консультації, семінари та зустрічі задля того, щоб додатково допомогти, надати підтримку жінкам та їх сім'ям, які вже, на жаль, стикнулися з цією проблемою, а також забезпечити необхідною важливою інформацією всіх, кому небайдуже здоров'я (як своє, так і своїх близьких). Відкрити повністю

До Всесвітнього дня боротьби з раком молочної залози 2017-10-02 08:46

Редакція журналу "Амазонки"

Рак грудей вважається найпоширенішим видом раку у жінок. Кожні 13 хвилин він забирає одне життя. Незважаючи на небезпеку цього діагнозу, близько половини випадків захворювання можна попередити. Нагадати про це і покликані заплановані на 14 жовтня 2017 року для мешканців Дарницького району події, котрі об’єднали в собі мистецтво, освіту і турботу про здоров’я. Відкрити повністю