Що таке візуалізація і як вона може використовуватися пацієнтами при лікуванні раку?
Що таке візуалізація і як вона може використовуватися пацієнтами при лікуванні раку?

Візуалізація являє собою метод, при якому людина уявляє собі картини, звуки, запахи і інші відчуття, які активують певні ресурси організму, створюючи належний фізичний або психологічний ефект.

За допомогою своєї уяви людина може керувати образами залежно від тих цілей, які вона намагається досягнути за допомогою візуалізaції. Це доволі поширена техніка, яка доволі часто використовується і є основою  багатьох видів психологічних терапій і практик.

Якщо ми говоримо про використання візуалізації онкологічними пацієнтами, то вона може застосовуватися в техніках релаксації, які допомагають пацієнтам зменшити  напругу, викликану як самим захворюванням, так і пов'язаними з ними переживаннями, які самі по собі можуть бути джерелом стресу. Візуалізація також є основою багатьох медитаційних технік, наприклад практики майндфулнес. У цій практиці розвивається здатність спостерігати свої внутрішні процеси, не зливаючись з ними, але і не намагаючись їх пригнітити. Крім того, розвивається здатність вийти з стану щоденного автопілоту і повноцінно  відчути себе в сьогоденні,  краще ставитися  до себе, до своїх думок, замість постійної самокритики або важкої боротьби. Пацієнтам під керівництвом психотерапевта пропонується цілий ряд вправ, які адаптовані з практик буддистської медитації, але не мають релігійного відтінку і надають відчутного терапевтичного ефекту, наприклад, допомагають розслабитися або поступово вийти з вихору нав’язливих думок і тривожних переживань.

Одночасно з релаксацією візуалізаційні техніки сприятимуть активізації ресурсів організму людини для  поліпшення загального самопочуття і психічного настрою.Також можливе уявлення  звуків, запахів, смаків, які можуть супроводжувати візуальний рядок. Зосереджуючись на уявній ситуації, пацієнт може почати відчувати тепло, легкість, силу або розслаблення в залежності від того, які цілі переслідує.

 

Якщо ви читали книгу подружжя Саймонтонів «Психотерапія раку», то ви можете знати ще про одне застосування керованих зображень, яке носить назву  «Методика уявних образів» в роботі з онкологічними захворюваннями. Як цю практику описують Саймонтони?  На початку сеансу людина  направляє свою уяву на те, щоб подумки опинитися там, де вона зможе відчути себе в безпеці і спокої. Також можливе використання  легкої фонової музики для створення  невимушеної  розслабленої атмосфери  і уникнення відволікаючих чинників. Потім людина  може почати уявляти певні зображення (реальні або вигадані) і відчуття (холод, тепло), наприклад, це може бути уява про те, що  теплий та цілющий промінь активно діє на тому місці де був або є рак, або, наприклад,  образ того, як клітини-кілери атакують в певному місці ракову пухлину. Треба зазначити, що автори написали цю книгу в 1978 році, тому деякі терапевтичні  підходи і аспекти трактування причин виникнення раку, викладені в книзі, вже вважаються застарілими і не доказовими.  Щодо самої методики візуалізації образів, яка була описана в цій книзі, то на сьогоднішній день думки про неї неоднозначні  - існують дослідження, які підтверджують ефективність керованих образів і тимчасового збільшення клітин-кілерів після регулярних  занять візуалізацією. Інші дослідження, навпаки, вважаютьефективність згаданої візуалізаційноїметодики на процес лікування раку науково не доведеною.

Проте, візуалізація може бути корисним психотерапевтичним доповненням до основного медичного лікування. Її переваги очевидні – вона не потребує фінансових вкладень, може використовуватися будь-де і будь-коли, має певний терапевтичний ефект.Візуалізаційні  образи вважаються безпечними, бо немає жодних повідомлень про побічні ефекти.

Візуалізація може використовуватися під час таких неприємних маніпуляцій як хіміо/променева терапія. Наприклад, клінічні випробування за участю жінок з ранньою стадією раку молочної залози виявили, що візуалізаційні техніки  допомагають ослабити тривогу, пов'язану з променевою терапією.  Керовані образи, які можна підібрати саме для таких ситуацій, дозволяють полегшити неприємні симптоми і почувати себе більш розслабленими. Справа в тому, що коли пацієнти зосереджуються на уявленні чогось важливого  і корисного для них самих, вони мимоволі відволікаються від неприємних переживань, страхів та відчуттів. Це дозволяє їм почувати себе краще і більш впевненіше.  

За словами багатьох пацієнтів можливість візуалізувати сам процес лікування надає їм відчуття повернення  втраченого контролю над хворобою. Все це сприятливо позначається на їх загальному фізичному  та психологічному самопочутті.

 

Iя Слабінська

Практичний психолог. Когнітивно-поведінковий консультант.

Член ІPOS - Мііжнародного психоонкологічного товариства

Учасник спеціальної міжнародної групи з проблеми страху рецидиву раку 

(IPOS Fear of Cancer Recurrence Special Interest Group (FORwards)

Член УАКПТ - Української Асоціації когнітивно-поведінкової терапії

 
 
comments powered by HyperComments
Читайте також

Клинические исследования для пациентов с РМЖ 2018-11-01 14:12

Национальный Институт Рака

В Национальном Институте Рака проводится лечение распространенных стадий (IIIB-IV) рака легких, яичников, шейки матки, мочевого пузыря, почки и поджелудочной железы, молочной железы в рамках международного протокола клинических исследований. Данное лечение для пациента является абсолютно бесплатным и проводится на средства спонсора исследования. Проведение клинических исследований одобрено МОЗ Украины и государственным экспертным центром. Відкрити повністю

Можно ли употреблять сладкое, если обнаружена злокачественная опухоль? 2018-11-01 12:38

Национальный Институт Рака

​Углеводы — чрезвычайно важный пищевой компонент. Без их участия невозможен обмен веществ ни в одной клетке нашего организма, а клетки головного мозга особенно чувствительны к недостатку сахара. Відкрити повністю

Клинические исследования. О возможности участия 2018-09-04 18:28

Сергей Гришин, руководитель клинических проектов, эксперт, создатель и модератор группы в Facebook «Клинические исследования в Онкологии»

Сегодня поговорим со специалистом о том, кто может принять участие в клинических исследованиях, как оформить это участие. А еще узнаем, что важно знать о процессе испытаний, какие важные моменты необходимо учесть. Відкрити повністю

Клинические исследования. Типы, суть исследований, роль плацебо 2018-08-27 22:57

Сергей Гришин, руководитель клинических проектов, эксперт, создатель и модератор группы в Facebook «Клинические исследования в Онкологии»

Выбор типа исследования является важным аспектом дизайна медицинских исследований. Это определяет факторы, значимые для научного качества и клинической ценности КИ. О том, что такое рандомизированное исследование, в чем различие слепого и открытого исследований, и суть плацебо в клинических испытаниях — об этом читайте в продолжении нашего цикла "Клинические исследования". Відкрити повністю