Вимагайте від лікаря більшого!
Вимагайте від лікаря більшого!

Лікування раку молочної залози - це процес, який вимагає спільних зусиль лікаря і пацієнта. Про те, які проблеми можуть виникнути на шляху до подолання недуги і про можливі шляхи їх вирішення, ми поговорили з Андрієм Жигуліним - одним з провідних онкохірургів України в галузі діагностики і лікування РМЗ, завідувачем хірургічним відділенням та Центром сучасної мамології Лікарні ізраїльскої онкології LISOD.

 

- Андрію Валентиновичу, говорячи про загальну картину захворюваності на РМЗ і його виявлення - з якими стадіями раку пацієнтки найчастіше потрапляють до хірурга?
- “Лісод” не є репрезантивним в цьому плані - для цього є канцер-реєстр. В мене за 8 років роботи є своя статистика стосовно пацієнток, що отримують хірургічне лікування: частіше це 1-2 стадія, а не занедбані стани. Але сюди не включені пацієнти, яким хірург, нажаль, уже не потрібний – метастатичні пацієнти.

- При зверненні до Вас з пацієнтом паралельно починає працювати психолог?
Тут варто розібратись, як працює система: як правило, пацієнтка дізнається про діагноз на прийомі у клінічного онколога. І саме тоді допомога психолога найпотрібніша. Ми пропонуємо її всім нашим пацієнткам. Потім, якщо мова йде про ранні стадії РМЗ, наступний етап - це візит до мене для оговорення хірургічного лікування. І під час цього прийому, який часто може тривати годину, я намагаюсь трохи вгамувати стрес, викликаний страшною новиною. Ми докладно обговорюємо варіанти операцій, які я можу запропонувати їй, а їх, як правило, буває декілька. Я намагаюсь переключити пацієнтку з питання онкології на питання естетики, змінити ракурс, заспокоїти її, щоб вона перестала думати: “В мене рак і це кінець життя!” Я намагаюсь дати їй надію на видужання і красу, вивести її зі стану стрессу. І на цьому етапі підключається психолог.
Загалом, всім пацієнтам з онкологічним діагнозом бажано пройти консультацію психолога.  Нажаль не всі погоджуються, а ми не в праві змушувати. Для тих, хто розуміє важливість цього процесу, у нас є цілі програми: індивідуальна або групова робота, навіть за межами “Лісоду”. У нас взагалі діє потужний реабілітаційний центр в складі фізіотерапевта, психолога, дієтолога – пацієнта передають “з рук в руки” на всїх етапах лікування. При цьому, це не потребує додаткової оплати. Ми і в подальшому продовжуємо спостерігати за пацієнткою протягом багатьох років, підтримувати в плані реабілітації. Я вважаю, що так має бути скрізь.

- Чи звертаються до вас пацієнти після попереднього невдалого лікування?
- Буває. Це проблема, на мою думку, системи онкологічної допомоги в Україні загалом, а ще психології пацієнтів і, зрештою, їх економічного стану. Досить багато приходять до нас, як до останньої надії, коли зробити щось радикальне для видужання неможливо. Але і таким пацієнтам ми не відмовляємо - цим принципово відрізняється Лісод. Навіть якщо пацієнт в термінальній стадії, ми можемо забезпечити йому достойну смерть: з мінімальними стражданнями і максимальним комфортом.
Повертаючись до ефективності лікування. Коли я проаналізував тих хворих, які за 8 років були прооперовані у нас з приводу РМЗ, а потім померли, то виявилося, що третина з них не отримали відповідне лікування, в силу тих чи інших причин, відмовившись від деяких його етапів. А лікування РМЗ обов’язково має бути комплексним, воно відбувається за певними чіткими правилами і підхід до нього не може бути “творчим”, як часто спостерігаться в Україні, адже це катастрофа - експерименти зі здоров’ям неприпустимі.

- Тобто, в нашій країні є проблеми з належними протоколами лікування?
- Судіть самі. Наприклад, головний онкологічний американський ресурс NCCN, що концентрує в собі всю найсучаснішу інформацію і новини онкології, який формує керівництва з лікування всіх онкологічних хвороб, оновлюється 2-чі на рік! Кожна рекомендація має посилання на дослідження, що підтверджують її доцільність і достовірність. А українські національні стандарти онкологічного лікування оновлювались останній раз ще в 2010 році. При цьому деякі положення цих стандартів дуже контроверсійні! І, звісно, жодних наукових обґрунтувань та доказової бази не містять! А лікарі мають їм слідувати…
Хоча взагалі все залежить від лікаря, як від людини, і від його бажання. Кожен може щось змінювати на краще на своєму місці. Причому, насправді потрібне тільки бажання  вчитись і трохи зусиль – багато сучасної літератури, навчального відео зараз є у вільному доступі в інтернеті. Читай, вчись і роби!
Натомість, часто буває ситуація, коли лікар абсолютно не сприймає пацієнта як особистість: “Я рятую вам життя! Як ви будете виглядати, якщо виживете – питання десяте.”… Невже не цікаво робити свою роботу класно?

- Отже зміни треба починати в лікарському середовищі - зсередини?
І зсередни і ззовні. Наприклад, у Франції та Великобританії відбувались масові заворушення жінок, які відмовлялись від операцій, після яких вони виглядали спотворено. Соціальний тиск був настільки потужний, що керівництво країн було змушене виділити гроші на дослідження органозберагаючих методів лікування, та зміну системи! Якість життя не менш важлива ніж його тривалість! Врешті сама система зазнала змін - в її центрі знаходиться пацієнт, а не лікар.

- Андрію Валентиновичу, звертаючись до наших читачок - що може допомогти їм у подоланні хвороби?
Головний посил до пацієнтів від мене, як медика: перевіряйте лікаря і вимагайте більшого! Пацієнт має бути адекватно ознайомлений з проблемою: мусить бути освіченим, мусить контролювати лікаря, тим самим змушуючи його підвищувати власний рівень. Якщо при цьому лікар починає нервуватись чи грубіянити - змінюйте його на іншого спеціаліста. Ви в праві обирати адекватного, кваліфікованого лікаря.
Звичайно, інша проблема - де його знайти? На сьогодні система медичної освіти в занепаді, адже в країні створена така ситуація, коли лікарю не вигідно когось вчити, тим самим створюючи собі конкурента. Ті, хто щось вміє, може і робить - не зацікавлені в передачі знань.
Саме тому пацієнт мусить створювати тиск, вимагаючи від лікаря максимальної якості. Рекомендую пацієнткам читати NCCN (National Comprehensive Cancer Network), стандарти ESMO, є дуже класний ресурс breastcancer.org та інші. На превеликий жаль, довіряти російськомовним ресурсам я би не дуже радив, а україномовних просто немає. Пацієнтка вправі питати: “Лікарю, чому ви не зробили ось так? Чому ви призначаєте таке лікування, а не інше, будь ласка, аргументуйте”. І тоді, можливо, це буде один з факторів примусу лікарів до розвитку - щоб було не соромно розмовляти з пацієнтами.

Бесіду вела Слободянюк Аліна

 
comments powered by HyperComments
Читайте також

9-11 апреля 2019г. состоится XXV Львовский медицинский Форум и XXV медицинская выставка «ГалМЕД» 2019-02-27 13:29

Редакція журналу "Амазонки"

Львовский медицинский форум — крупнейшее событие Западной Украины, на которое съезжаются ученые, специалисты из разных областей медицины, представители известных фирм-производителей медицинского оборудования, инструмента медицинского назначения и лекарственных препаратов со всей Украины и представительств из-за рубежа. Відкрити повністю

Всемирный день борьбы с раком 2019 2019-02-04 14:43

Аліна Мінкова, головний редактор журнала "Амазонки"

Всемирный день борьбы с раком — это инициатива, в рамках которой весь мир может объединиться в борьбе против глобальной эпидемии рака, чтобы предотвратить миллионы смертей. Відкрити повністю

GE HEALTHCARE вперше провела в Україні міжнародний круглий стіл щодо сучасних методів МРT-діагностики 2018-04-19 15:04

Редакція журналу "Амазонки"

КИЇВ, Україна, 18 квітня 2018 р. – GE Healthcare провела у Києві дводенний міжнародний круглий стіл щодо сучасних методів магнітно-резонансної томографії (МРТ) у галузі неврології та онкології. Захід організовано з метою підтримки програми модернізації системи охорони здоров’я у Києві, яку проводила адміністрація міста. Відкрити повністю

II Національний науково-освітній Конгрес ''Онкологічні проблеми від менархе до постменопаузи'' 2018-01-23 20:57

Редакція журналу "Амазонки"

З 14 по 16 лютого 2018 року в Москві відбудеться важлива подія в сфері гінекології, онкології, мамології, молекулярної біології, генетики, організації охорони здоров'я - II Національний науково-освітній Конгрес «Онкологічні проблеми від менархе до постменопаузи». Відкрити повністю

Сила мистецтва. Львівяни побачили фотопроект ''Без рожевих окулярів'' 2017-11-20 09:20

Редакція журналу "Амазонки"

7 листопада 2017 року відбулось відкриття проекту «Без рожевих окулярів» в рамках Всеукраїнського туру «Без рожевих окулярів» від БФ «Рожева Стрічка України», організований жінками, які живуть із діагнозом «рак». Відкрити повністю

Без рожевих окулярів 2017-10-28 11:48

Редакція журналу "Амазонки"

Анонсуємо наближення чергової атмосферної події, яку підтримує і наш журнал "Амазонки", яку спрямовано на привернення уваги суспільства, держави до проблеми жіночої онкології, на підтримку насамперед жінок, що вже стикнулися з цією проблемою, та вдячність тим, хто дбає, підбадьорює їх та займається просвітницькою діяльністю в цій сфері. Відкрити повністю